• آرشيو

 • نويسندگان

 • آخرين نوشته هاي من

 • موضوعات وبلاگ

 • برچسب ها

 • امکانات وبلاگ

 • طراح قالب: NEGASH.IR

 • درباره من

  مرتضی باقرزاده ، دانشجوی کارشناسی ارشد فیزیولوژی و اصلاح گل و گیاهان زینتی و همینطور کارشناس و طراح و پیمانکار فضای سبز میباشم . ساکن شهر رشت هستم البته در تمام کشور پروژه ها را قبول می کنیم.

  ساخت باغ میوه و طراحی فضای سبز منزل ، باغ ، شرکت ، باغ عروس ، تالار ، پارک ،فضا های اموزشی و هر جایی که مد نظرتان هست را انجام میدهیم به نوعی که بعد از اتمام کار ، گویی در بهشت هستید.


  شماره های تماس :
  09119313250
  09371454450

  ________________________________

  شما دوستان در صورتی که مایل باشید می توانید تحقیق ، مطالب و یا تجربه تان و ... (در زمینه باغبانی) در وبلاگ گیاه کوچک با نام خودتان به عنوان یک پست ثبت نمایید.برای اینکار کافیست به پست الکترونیکی من مطلب خود را بفرستید. اگر مایلید می توانید شماره تماس خود را در ایمیلتان بگذارید تا در صورتی که نیاز باشد با شما عزیزان تماس بگیرم.

  تذکر : مطالب ارسالی از شما باید با مطالب و سطح این وبلاگ هم خوانی داشته باشد و اگر اینطور نباشد متاسفانه پذیرفته نمی شود.

 • نوشته شده توسط مرتضي باقرزاده | شنبه ۲۹ بهمن۱۳۹۰ ساعت 0:2

  موسسه گیاه کوچک مسئولیت سمپاشی گل و گیاهان زینتی و درختان میوه و ... شما را در باغچه منزلتان یا باغ در شهر رشت می پذیرد .

  قیمت برای سمپاشی 10 هزار تومان می باشد (در 90% موارد قیمت ذکر شده ،  است مگر در باغات که وسعت زیادی دارند که کمی بیشتر می شود) .

  تذکر 1 : اوایل اسفند ماه بهترین زمان برای سمپاشی است تا بهار و تابستانی با حداقل آفات و بیماری ها داشته باشیم . زیرا در سمپاشی در بهار و تابستان می تواند باعث ریزش گلها یا میوه ها و یا حتی خشک شدن بوته ها شود .

  تذکر 2 : در صورتی که حداقل 3 یا 4 خانه یا ویلا (در یک محله) در شهرهای اطراف رشت باشد ، می پذیریم .

  چند ساعت بعد از تماس ، ما در محل مورد نظر هستیم ، 09119313250 - 09371454450

  نوشته شده توسط مرتضي باقرزاده | جمعه ۲۸ بهمن۱۳۹۰ ساعت 1:25

  نام علمی : Agave americana

  خانواده : Agavaceae

  این گونه بومی مکزیک است ، برگ ها به صورت طوقه ای بوده و گوشتی ضخیم هستند . در نوک برگ ها خار وجود دارد و حاشیه ها هم دندانه دار است . حدودا بعد از 10 الی 15 سال به گل می رود که ساقه گل دهنده اش به بیش از 3 متر ارتفاع می گیرد و این پایان عمر این این گیاه است البته از خود گیاه های کوچک زیادی به جا می گذارد.

  خاک اسیدی را ترجیح می دهد ، محل آفتابی برایش مناسب است . هرچند نیاز آبی زیادی دارد اما باید تعادل را رعایت کرد و بیش از اندازه آبیاری نکرد. به وسیله پاگیاه و گیاهان کوچکی که در انتهای عمر گل بوجود می آیند قابل تکثیر است.

   

   

   

  نوشته شده توسط مرتضي باقرزاده | جمعه ۲۸ بهمن۱۳۹۰ ساعت 1:20

  نام علمی : Aptenia cordifolia

  خانواده : Aizoaceae

  این گیاه گوشتی بومی مناطق خشک آفریقا می باشد و به عنوان گیاه پوششی یا آویز مورد استفاده قرار می گیرد . دارای برگ های تقریبا قلبی شکل می باشد . در تابستان گلهای کوچکی قرمز ، صورتی ، زرد و سفید می دهد که شبیه گل مینا است.

  آپتنیا به محیط گرم با نور زیاد ، نسبت به خاک سخت گیر نیست و خاک معمولی برایش کافیست. مثل خیلی از گیاهان گوشتی باید رطوبت و آبیاری کم باشد . به صورت قلمه ساقه در بهار به راحتی قابل تکثیر است .

   

   

   

  نوشته شده توسط مرتضي باقرزاده | جمعه ۲۸ بهمن۱۳۹۰ ساعت 1:15

  نام علمی : Euphorbia tirucallii

  تیره یا خانواده : Euphorbiaceae

  در ابتدا باید متذکر شد که جنس افوربیا حدود 2000 گونه دارد. گونه Euphorbia tirucallii که به اصطلاح جون من یک برگ بده هم نامیده می شود درخت مانند و دارای شاخه گوشتی ضخیم است که عمودی رشد می کند و شاخه های نازکتر که سطح صافی دارند و بدون برگ در اطرافش پراکنده اند . شیرابه سفید رنگ این گیاه سمی است . همانند مرجان محیط گرم با نور زیاد را می پسندد ، نباید در آبیاری این جنس افراط کرد و به وسیله قلمه ساقه قابل تکثیر است .

   

   

   

  نوشته شده توسط مرتضي باقرزاده | پنجشنبه ۲۷ بهمن۱۳۹۰ ساعت 21:31

  نام علمی : Euphorbia milii

  خانواده : Euphorbiaceae

  این گونه دارای برگ های شبیه به برگ زرشک و گل های قرمز کوچک و دارای ساقه پر از خار است ، که یکی از زیباترین گونه های این جنس است. مرجان حالت نیمه گوشتی دارد که با بالا رفتن عمر عمر ساقه ها حالت خشبی ( چوبی ) پیدا می کند.

  محیط گرم با نور زیاد را می پسندد . نباید در آبیاری این جنس افراط کرد و به وسیله قلمه ساقه به راحتی قابل تکثیر است .

   

   

   

  نوشته شده توسط مرتضي باقرزاده | پنجشنبه ۲۷ بهمن۱۳۹۰ ساعت 21:27

  نام علمی : Haworthia spp

  خانواده : Aloeaceae / Liliaceae

  جنس هائورتیا بیش از 150 گونه دارد که همگی عادت به رشد طوقه ای و ارتفاع کوتاهی دارند . برگ ها گوشتی و کشیده و با رنگهای مختلف بوده که اغلب با برجستگی زگیل مانند پوشیده شده اند. در فصل گرم گل های کوچک و لوله ای شکل بر روی ساقه گلدهنده تقریبا بلند ظاهر می شود که اگر شرایط مسائد باشد می توانند بذر تولید کنند. شرایط و نیاز های هائورتیا مثل کاکتوس ها و راحت ترین روش تکثیرش جدا کردن پاگیاه است.

   

   

   

  نوشته شده توسط مرتضي باقرزاده | پنجشنبه ۲۷ بهمن۱۳۹۰ ساعت 21:23

  نام علمی : Gasteria spp

  خانواده : Aloeaceae / Liliaceae

  گیاهان این جنس گوشتی و نسبتا کوچک و از خانواده آلوئه ورا هستند. برگهای گاستریا گوشتی ، ضخیم و خمیده به سمت داخل یا بیرون است. در تمامی رقم های گاستریا برگ ها دارای نقاطی به رنگ سفید یا کرم هستند که در متن برگ سبز رنگ جلوه می نمایند.

  نیاز آبی کمی دارد ، محیط گرم و با نور مناسب را می پسندد و نسبت به خاک و محیط کشتش سخت گیر نیست. راحت ترین روش تکثیر گاستریا جدا کردن پاگیاه ( گیاهان کوچک در کنار گیاه مادری بوجود می آیند ) در فصل گرم است.

   

   

   

  نوشته شده توسط مرتضي باقرزاده | سه شنبه ۲۵ بهمن۱۳۹۰ ساعت 1:0

   

   

   

  نوشته شده توسط مرتضي باقرزاده | سه شنبه ۲۵ بهمن۱۳۹۰ ساعت 0:58

  نام انگلیسی : Mondo grass

  نام علمی : Ophiopogon japonicas

  خانواده : Convallariaceae / Liliaceae

  گیاه دائمی و همیشه سبز است . از توده فشرده ی برگهای سبز پرنگ و باریک تشکیل شده است . دارای ریزوم یا ساقه زیر زمینی است. ارتفاعش حدود 15 تا 20 سانتیمتر است .در تابستان گل های کوچک به رنگ یاسی می دهد و میوه های آبی رنگ تولید می کند.

  چمن یال اسبی به سرما تقریبا مقاوم است ، خاک دارای زهکش خوب را می پسندد. از طریق تقسیم بوته یا بذر تکثیر می شود.

   

   

   

  نوشته شده توسط مرتضي باقرزاده | سه شنبه ۲۵ بهمن۱۳۹۰ ساعت 0:50

  نام انگلیسی : Ivy

  نام علمی : Hedera spp

  خانواده : Araliaceae

  عشقه جزو پیچ های چوبی همیشه سبز است و به عنوان گیاه پوششی بر روی دیوار یا سطح زمین بکار می رود. با ریشه های هوایی که روی ساقه ها قرار دارد بر روی سطوح عمودیمثل تنه درخت یا دیوار می چسبد و از آن بالا می رود. برگهای عشقه چرمی و قلبی شکل است .

   

  به خاکش بهتر است کود آلی (حیوانی) اضافه کنیم. در سایه هم مناسب است. بعد از چند سال ممکن است ساقه های چوبی ضخیمی ایجاد شود که از زیبایی عشقه بکاهد که میتوان با هرس جلوی این مسئله را گرفت و زمان هرس ایده آل برای پاپیتال بهار است تا به سرعت برگ ها و ساقه ها قسمت های هرس شده را پوشش بدهند.

  مشکلات عشقه : پناهگاهی برای راب ، حلزون ، برخی جوندگان ، پرندگان ، آفات و حشرات موذی می تواند باشد . که بعضی مواقع نیاز به سمپاشی دارد.

  تکثیر عشقه : به روش قلمه چوب نرم در بهار و خوابانیدن

   

   

   

  نوشته شده توسط مرتضي باقرزاده | یکشنبه ۲۳ بهمن۱۳۹۰ ساعت 1:13

  نام انگلیسی : Pampas grass , Tussock grass

  نام علمی : Cortaderia spp

  خانواده : Graminae / poaceae

  این گیاه چند ساله بومی نیوزلند ، گینه نو و آمریکای جنوبی است . برگها سفت ، باریک ، با حاشیه زبر و برنده است .گل های پر مانند کورتادریا به رنگ های سفید مایل به کرم ، نقره ای ، زرد و صورتی کم رنگ بر روی ساقه های بیش از 2 متر قرار دارد. به طور معمول سنبلچه های نر و ماده روی گیاهان جدا از هم قرار دارند ، اما گاهی حالت دو جنسه دارند.

  گل های کورتادریا در اواخر تابستان ظاهر می شود و حتی پس از خشک شدن زیبایی خود را حفظ می کند. در مقابل سرما تقریبا مقاوم است. به خاک غنی ، مرطوب با زهکشی خوب و و محل آفتابی نیاز دارد . از طریق تقسیم بوته تکثیر کورتادریا راحت است اما بصورت بذری هم می شود.

   

   

   

  نوشته شده توسط مرتضي باقرزاده | شنبه ۲۲ بهمن۱۳۹۰ ساعت 17:40

  نام انگلیسی : Ornamental cabbage , Ornamental kale

  نام علمی : Brassica oleraceae

  خانواده : Brassicaceae / cruciferae

  کلم زینتی به علت داشتن برگ های رنگی مورد استفاده قرار میگیرد ، برگ ها به فرم گرد تا تخم مرغی ، سده ، دارای چین در رنگهای سفید ، قرمز ارغوانی ، و صورتی و یا ترکیب آنها وجود دارد.کلم زینتی در فصل گرم شروع به گلدهی می کند البته در صورتی که نیاز سرمایی اش در زمستان برآورده شده باشد ولی این گیاه برای زیبایی برگ هایش کشت می شود.

  می توان در زمستان باغچه ها را با کلم زینتی تزیین کرد و به سرما مقاوم است . در خاکهای آهکی بهتر رشد می کند اما در خاک های اسیدی هم شرایطش خوب است و خاکش باید قابلیت زهکشی خوبی داشته باشد ، محل آفتابی را می پسندد. اگر در دمای کمتر از 10 درجه سانتیگراد قرار بگیرد باعث رنگ اندازی و دیدن ترکیب رنگ واقعی اش می شود که بسیار زیباست .

   

  در کود دهی این گیاه باید تعادل را رعایت کرد و اگر افراط شود از رنگ اندازی مطلوب گیاه جلوگیری کرده و کمبود نیتروژن باعث زردی و کمبود فسفر باعث ارغوانی شدن برگ ها می شود.

  مشکلات کلم زینتی : باید از تنش آبی جلوگیری کنیم زیرا باعث توقف رشد ، زرد شدن و ریزش برگ های پایینی می شود. آفات مهم کلم زینتی شته و لارو پروانه سفید کلم است که برای کنترلش می تواناز سم دیازنون استفاده کرد.

  تکثیر کلم زینتی : از طریق بذر تکثیر می شود ،  بذرها را اصولا تابستان کاشته و پس از حدود 30 روز آماده نشا کاری می شود.

   

   

   

  نوشته شده توسط مرتضي باقرزاده | جمعه ۲۱ بهمن۱۳۹۰ ساعت 23:25

  وقتی برف بر روی گل ، درختچه و ... می نشیند در صورتی که باعث شکستن شاخه نشود نباید برف ها را پاک کنید . زیرا زیر برف دما تقریبا صفر (۰) درجه است اما دمای محیط می تواند پایین تر باشد که به گیاه مورد نظرتان آسیب بیشتری می رسد.

   

   

   

  نوشته شده توسط مرتضي باقرزاده | جمعه ۲۱ بهمن۱۳۹۰ ساعت 22:54

  اگر علاقه دارید گل رز مورد نظرتان را تکثیر کنید و مثل آن داشته باشید . هرگز از بدر تکثیرش نکنید ! زیرا مانند گیاه مادر نمی شود و میتواند بهتر یا بدتر شود . بلکه باید به روش قلمه ، خوابانیدن شاخه و پیوند استفاده کنید .

   

   

   

  نوشته شده توسط مرتضي باقرزاده | پنجشنبه ۲۰ بهمن۱۳۹۰ ساعت 13:53

  نام انگلیسی : Plantain llily

  نام علمی : Hosta spp

  خانواده : Hostaceae / liliaceae

  هوستا گیاهی خزان کننده ای استکه با برگ های زیبایش حالت تپه ای یا توده ای ایجاد می کند . این جنس دارای تنوع زیادی است . گل های کوچک  زنگوله ای شکلش در اواخر بهار یا تابستان ظاهر می شود اما دلیل اهمیت و توجه به این گیاه برگهایش است. برگ های هوستا قلبی شکل کشیده و دارای دمبرگ طویل هستند .

  دو گونه معروف آن :

  هوستا ابلق : Hosta fortune

  هوستا سبز : Hosta lakeside

  هوستا خاک خوب و غنی با رطوبت مناسب را می پسندد و در محل آفتابی تا سایه آفتاب رشد خوبی می کند البته نسبت به سایه هم مقاوم بوده ، فقط باید توجه داشت که ممکن است آفتاب سوزان به برگ های هوستا اسیب بزند . آفت مهم هوستا حلزون و راب است .

  هوستا بوسیله تقسیم بوته تکثیر می شود . در فصل بهار وقتی خطر سرم نباشد و قبل از اینکه هوا زیاد گرم شود با چاقو تیز ریزوم های اطراف بوته ها را برش داده تا بوته ها از هم جدا شوند و در گلدانی جدا می کاریم و تا مدتی نباید گیاه در آفتاب قرار گیرد تا ریشه ها رشد مناسب خود را کرده و در قرار گرفتن آفتاب و با زیاد شدن فعالیت مشکلی برایش پیش نیاید ، حدود 2 هفته کافیست.

   

   

   

  نوشته شده توسط مرتضي باقرزاده | دوشنبه ۱۷ بهمن۱۳۹۰ ساعت 19:47

  اگر بالای معده تان احساس گرفتگی می کنید ، اگر زخم معده دارید ، اگر سوزش معده دارید ، اگر معده تان ضعیف شده است و ... به این نوشیدنی معجزه گر اعتماد کنید.

  عرق بوماداران ، عرق بابونه و عرق شیرین بیان را به یک اندازه با هم مخلوط کنید . به مدت دو ماه بعد از صبحانه ، نهار و شام نصف استکان از این شربت بنوشید . پس از چند روز اثرات مثبتش را حس خواهید کرد.

   

   

   

  نوشته شده توسط مرتضي باقرزاده | دوشنبه ۱۷ بهمن۱۳۹۰ ساعت 19:41

  نام علمی : Hibiscus rosa-sinensis

  خانواده : Malvaceae

  همانطور که از اسمش مشخص است زادگاه اش چین می باشد . درختچه ای همیشه سبز است و به ارتفاع 1 تا 2 متر می رسد این گیاه را می توان در فضای ازاد کشت کرد اما در شمال کشور اصولا به صورت گلدانی و زمستان ها را داخل گلخانه سپری می کند.

   

  برگ ها ، سبز تیره براق به شکل تخم مرغی پهن با هاشیه دندانه دار هستند. گل ها بزرگ ، کم پر یا پرپر بوده که در انتهای شاخه تشکیل می شوند. لبه گلبرگ ها کمی به عقب برگشته اند و ستون جذابی از پرچم ها و مادگی ها از وسط گل خارج شده است . گل ختمی چینی در رنگ های : قرمز ، صورتی ، نارنجی ، زرد و سفید وجود دارد. نکته قابل توجه این است که عمر گل های زیبای ختمی چینی بسیار کوته بوده اما گلهای پژمرده با گلهای جدید جایگزین می شوند.

  همانند ختمی درختی محل های گرم و آفتابی را می پسندد. نسبت به خشکی حساس است و خاکی که دارای زهکشی خوب باشد را می پسندد. بصورت قلمه به راحتی تکثیر می شود.

   

   

   

  نوشته شده توسط مرتضي باقرزاده | دوشنبه ۱۷ بهمن۱۳۹۰ ساعت 16:53

  خواص : برای از بین بردن چرک و بیماری های پوستی ، تاثیر مثبت در بهبودی مرض قند یا دیابت ، در درمان بیماری های قارچی موثر است ، مقوی ، تصفیه کننده خون ، درمان بهران های کبد ، درمان غده های لنفاوی ، درمان نقرس و رماتیسم ، درمان نرمی استخان برای افراد مسن یا کودکان ، اگزما ،بهبودی دهنده زخم ها و گل مژه و قرمزی چشم .

  گرد آوری : برگ هایش را در اوایل تابستان (تیر ماه) جمع آوری کرده و در سایه خشک می کنیم .

  مصرف : برگ گردو اساسا به صورت جوشانده ( یک مشت کوچک برگ گردو را در یک لیتر آب ریخته و می گذاریم تا دم بیاید ) خورده می شود. در بیماری های پوستی یا زخمها با این جوشانده شست و شو می شود و خوردنش هم می تواند مفید باشد. اگر چشم ها قرمز شده یا گل مژه پیدا کرده چشم ها را با جوشانده برگ گردو بشویید. برای بیمارانی که دیابت دارند خوردن این جوشانده در صبح و شب به اندازه یک فنجان توصیه می شود.

  توجه : نباید در مصرف این جوشانده افراط کرد زیرا ممکن است اثر سو بگذارد . چون برگ گردو با میوه گردو شباهت دارد به زیان گردو مراجعه فرمایید.

   

   

   

  نوشته شده توسط مرتضي باقرزاده | دوشنبه ۱۷ بهمن۱۳۹۰ ساعت 16:46

  هر چیز سودمندی اگر بیش اندازه مصرف شود باعث ضرر می شود و گردو هم از این قضیه مستسنا نیست .

  خوردن زیاد گردو لثه ، زبان و گلو را آزار می دهد و درمانش خوردن آب لیمویا شربت های مشابه است. کسانی که ناراحتی معده یا روده و یا ناراحتی کبدی دارند باید از خوردن آن پرهیز کنند. افراد چاق هم نباید زیاد گردو بخورند.

   

   

   

  نوشته شده توسط مرتضي باقرزاده | دوشنبه ۱۷ بهمن۱۳۹۰ ساعت 0:24

  استادیوم شهید عضدی شهر رشت دارای چمن مصنوعی است شاید برای خیلی ها سوال پیش آمده باشد یا بیاید که چرا این کار را کردند و مزایای این روش چیست !؟ بصورت تیتروار مزایای چمن مصنوعی را می گویم .

   

  به نگهداری کمتری نیاز است و لذا صرفه جویی در زمان و هزینه و کار بوجود می آید.

  حتی در نقاط سایه هم همیشه سبز روشن بنظر میرسد.

  در گرمای سوزنده تابستان چمن مسلما احتیاج به آب دادن ، هرس کردن ، لبه زنی ، کود دادن ، هوا دهی و ... ندارد.

  سطح آن ارتجائی یا کش دار و تمیز است و ورزشکاران به ان صدمه نمی زنند.

  جنس آن با کیفیت بالا و فرسایش نشونده است.

  وقتی جاهایی از چمن خیس می شود ورزشکار روی آن سر نمی خورد و خزه هم نمی گیرد.

  نه آلرژی زا است و نه تب یونجه می آورد.

  پس از باران خبری از گل نخواهد بود می توان آن را از مکانی به مکان دیگر جابجا کرد و استفاده نمود.

  توپ دقیقا همانطوری که روی چمن طبیعی می لغزد و می غلطد روی چمن مصنوعی می غلطد .

  راحتی و لذت بازی را امکان پذیر می سازد.

  در شرایط بد آب و هوایی اطمینان بیشتری به زمین است.

  حالت ارتجاعی و کش دار چمن حداقل تنش روی ماهیچه ها و مفصل ها بوجود می آورد.

  چمن مصنوعی را فقط باید یک بار خطکشی کرد و خط های کشیده شده ساییده نشده و همیشه آشکار می مانند.

  بازی ها همیشه با کیفیت های فنی انجام می شوند ، سطح هموار مانع انحراف توپ می شود.

  نسبت به پا خوری بسیار مقاوم است و چمن خراب نمی شود.

   

   

   

  نوشته شده توسط مرتضي باقرزاده | یکشنبه ۱۶ بهمن۱۳۹۰ ساعت 20:35

  نام علمی : Hibiscus syriacus

  خانواده : Malvaceae

  درخچه ای خزان کننده است ، ارتفاعش حداکثر 3 متر می شود ولی با هرس زیباتر است . گل ها به شکل شیپوری با رنگ های آبی متمایل به بنفش ، سفید و قرمز است . گل های ختمی درختی تقریبا از تیر ماه شکوفا می شود. ختمی درختی را باید از سرمای زمستانه حفظ کرد ( مناطقی که زمستان های بسیار سرد دارد ) .

  محل کاتشتش باید در محیطی با آفتاب کامل باشد . در جنوب کشور مثل بوشهر به خاطر شرایط نوری آن منطقه گلهای بیشتری نسبت به شمال کشور می دهد . این گیاه را با قلمه ، پیوند و خوابانیدن شاخه می توان تکثیر کرد.

   

   

   

  نوشته شده توسط مرتضي باقرزاده | جمعه ۱۴ بهمن۱۳۹۰ ساعت 0:4

  گیاه کوچک یک ساله شد سالی که پر از زیبایی ، پر از آشنایی های زیبا و پر از دوستی های با ارزش . از تمام شما دوستان عزیزم ممنونم که با انتقادها ، پیشنهادها ، پرسشها و نظراتتان در این راه یاری ام کردید و همیشه در کنارم بودید .

  یک سال از عمر وبلاگ گیاه کوچک می گذرد و به امید خداوند بزرگ تا مدتی دیگر موسسه گیاه کوچک هم افتتاح می شود که امیدوارم همه تان را در آنجا ببینم .

   

  انسان های موفق هرگز به توانایی خود برای انجام کارها تردید نمی کنند . ناپلئون هیل

   

   

   

  نوشته شده توسط مرتضي باقرزاده | پنجشنبه ۱۳ بهمن۱۳۹۰ ساعت 16:27

  از سمت راست به چپ : مهدی محمدی کمال ، مرتضی باقرزاده ، جواد خضر ابراهیمی و نظیری

   

   

  نوشته شده توسط مرتضي باقرزاده | پنجشنبه ۱۳ بهمن۱۳۹۰ ساعت 16:16

  نام انگلیسی : Golden bells

  نام علمی : Forsythia intermedia

  خانواده : Oleaceae

  یاس زرد درخچه ای با شاخه های مغز خالی است و حداکثر به 2 الی 3 متر می رسد . شاخه هایش در اواخر اسفند یا اوایل بهار با گلهای فراوان به رنگ زرد تند پوشیده می شوند. در هر خاکی قابلیت کشت دارد اما اگر زهکش خاک مناسب باشد بهتر است. در مکان آفتابی کاشته شود اما در مکان هایی که سایه روشن هستند را نیز تحمل می کند . تکثیر یاس زرد بصورت قلمه در پاییز و یا خوابانین شاخه به راحتی امکان پذیر است.

   

   

   

  نوشته شده توسط مرتضي باقرزاده | چهارشنبه ۱۲ بهمن۱۳۹۰ ساعت 12:36

  نام علمی : Camellia japonica

  خانواده : Theaceae

  این درختچه زیبا همیشه سبز از خانواده چای است و این جنس دارای بیش از 82 گونه است که برخی برای تامین چای و برخی دیگر برای استفاده زینتی کشت می شوند.

  دارای برگ های بیضی یا تخم مرغی شکل براق است ، کاملیا کند رشد است اما اگر عمرش زیاد شود به ارتفاع 3 الی 4 متر می رسد . نواحی سرد را نمی تواند تحمل کند ، از حرارت زیاد گریزان است و در کم آبی آسیب می بیند.

  گل هایش از اوایل بهار ظاهر می شود و دوره  گلدهی طولانی دارد و رنگ گل ها سفید ، صورتی و قرمز است . کاملیا خاک های اسیدی و سبک را می پسندد.

  تکثیر : قلمه در اواخر اردیبهشت ماه و مثل خیلی از درخچه ها می توان از روش خوابانیدن هوایی استفاده کرد .

   

   

   

  نوشته شده توسط مرتضي باقرزاده | سه شنبه ۱۱ بهمن۱۳۹۰ ساعت 22:49

  نام علمی : Bougainvillea spectabilis

  خانواده : Nyctaginaceae

  گل کاغذی از گیاهان زینتی بالا رونده و دارای خار و در این گونه گل هایش از براکته های قرمز – ارغوانی تشکیل شده است. برای مناطق گرم و نیمه گرم سیری است که این بدین معناست که قادر به تحمل سرما زیاد زمستان های مناطق سردسیر را ندارد البته در مناطق معتدلی مثل شمال ایران استفاده می شود و اصولا در سرما زمستان را داخل گلخانه ها سپری می کند. البته در حیاط های خانه های شهری در گیلان این گل و یک سری گلهای دیگر به خاطر دور ماندن از سرمای واقعی محیط  سالم می مانند.

  در هر خاکی رشد می کند و نسبت به کم آبی مقاوم است . در مکان آفتابی نگهداری شود و تکثیرش به صورت قلمه است .

   

   

   

  نوشته شده توسط مرتضي باقرزاده | شنبه ۸ بهمن۱۳۹۰ ساعت 20:0

  نام علمی : Magnolia Liliflora

  خانواده : Magnoliaceae

  این درختچه خزان کننده حداکثر ارتقاعی که می تواند پیدا کند 3 تا 5/3 متر است. گلهای لاله ای شکلش قبل از برگ ها تمام درخت را میگیرند که به رنگ های سفید مایل به کرم و ارغوانی هستند که اگر به زیبایی و با هنرمندی شاخه ها هرس شده باشند منظره ای بسیار دل چسب و دیدنی پیدا می کند. برگ های آن بیضوی شکل به طول 10 تا 15 سانتی متر است.

   

  اگر در محلی که افتاب گیر باشد کاشته شود نتیجه بهتری می دهد. همانند مگنولیای تابستانه از آهک گریزان است و در خاک باغچه خوب رشد می کند ، فقط باید توجه داشت از کود حیوانی  زیاد استفاده نشود زیرا نسبت به زیادیه اوره حساس است . نیاز به هرس ندارد مگر اینکه بخواهیم به درخت فرم خاصی بدهیم و یا شاخه های نامناسب را حذف نماییم. تکثیر آنها با خوابانیدن شاخه ، کاشت بذر و قلمه نیمه رسیده است.

   

   

   

  نوشته شده توسط مرتضي باقرزاده | شنبه ۸ بهمن۱۳۹۰ ساعت 19:54

  اسم علمی : Magnolia Grandiflora

  خانواده : Magnoliaceae

  درختی همیشه سبز است ، کند رشد اما تنومند و می تواند به ارتفاع 15 یا 20 متر و یا بیشتر برسد. زیبایی این درخت به خاطر برگ های پهن و چرمی مانندآن است ولی گل های سفید و بزرگ و معطری دارد که در تابستان ظاهر می شود البته نسبت به هجم درخت بسیار تعدادش کم است. میوه اش مخروطی شکل است که پس از رسیدن ، بذرهای قرمز رنگ نمایان می شود که درخت را بسیار زیبا تر می کند .

   

  مگنولیاها از خاک های آهکی گریزانند و در خاک باغچه با زهکش مناسبخوب رشد می کند. محل کاشتش باید آفتاب خور و یا سایه روشن باشد. نیاز به هرس ندارد مگر اینکه بخواهیم به درخت فرم خاصی بدهیم و یا شاخه های نامناسب را حذف نماییم. تکثیر آنها با خوابانیدن شاخه و یا کاشت بذر است البته با فلمه نیز می توان تکثیرش کرد که بسیار مشکل است.

   

   

   

  نوشته شده توسط مرتضي باقرزاده | شنبه ۸ بهمن۱۳۹۰ ساعت 19:50

  نام جنس : Chaenomeles

  خانواده : Rosaceae

  به ژاپنی درختچه ای خزان کننده و به سرما مقاوم بوده و در هر خاکی به جز خاکهای خیلی آهکی رشد می کند ، دارای خار است . گلها قبل از ظاهر شدن برگ ها در اواخر زمستان یا اوایل بهار شکل می گیرند که این درخچه را بسایار زیبا می کند ، در بعضی مواقع میوه نیز می دهد. بیشترین ارتفاع و پهنای این درختچه میتواند 2 تا 5/2 متر باشد که اصولا با هرس به ژاپنی را کوتاه تر نگه می دارند در صورتی که محل کشتش آفتابی باشد بسیار مفید است اما در سایه نیز که در این صورت باید انتظاراتمان را از این درختچه زیبا کم کنیم .

   

  اصولا گل های به ژاپنی روی شاخه های کوتاه ، مسن و قدیمی تشکیل می گردند و رنگ گل ها : سفید ، قرمز ، صورتی ، نارنجی است. تکثیربه روش قلمه ساقه ، خوابانیدن شاخه  و جدا کردن پاجوش ها امکان پذیر است.

  گونه ای که ما اصولا میبینیم Chaenomeles japonica = ( C.speciosa ) است که رنگ گل هایش قرمز است. البته ارقامی نیز دارد که گلهایش رنگ متفاوت داشته باشند.

   

   

   

  نوشته شده توسط مرتضي باقرزاده | سه شنبه ۴ بهمن۱۳۹۰ ساعت 13:17

  نام انگلیسی : rose bay ,sweet scented

  جنس : Nerium

  خانواده : Apocynaceae

  زادگاه اصلی خرزهره ایران و ژاپن است. از نظر خاکی گیاه سخت گیری نیست ، به سرما خیلی شدید مقاوم نیست اما در مکانهای معتدل با زمستان سرد برایش مشکلی پیش نمی آید . به کم آبی مقاوم است . به خاطر سمی بودن این گیاه اصولا آفات کمی دارد و کلا حشرات را تا حدی از محیط اطراف خود دور می کند. تکثیر خرزهره به آسانی با قلمه و خوابانیدن شاخه انجام می پذیرد.

   

  برگ ها دائمی ، چرمی و نیزه ای کشیده به طول 10 -15 سانتیمتر است. اگر هرس نشود میتواند ارتقاع بیش از 3 متر برسد و از نظر عرضی هم به همین اندازه .

  ساقه هایش با گل های ساده و مرکب ختم می شود ، زمان گلدهی آن تقریبا از اردیبهشت ماه شروع می شود و تا اوایل پاییز ادامه دارد . دارای رنگ های سفید ،قرمز روشن ، قرمز ، زرد و ... است .

  و در انتها دو گونه آن :Nerium oleander , nerium odorum